کد خبر: ۴۹۹۳۳
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶- ۱۷:۱۶
وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری مشترک با کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا خبر داد:
حجتی در نشست خبری مشترک با کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا از تصمیم اروپایی‌ها برای پرورش شتر در ایران خبر داد.

حجتی در نشست خبری مشترک با کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا از تصمیم اروپایی‌ها برای پرورش شتر در ایران خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایانا، وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری مشترکی که به مناسبت حضور کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا در ایران برگزار شد، به خبرنگاران حاضر در هتل لاله تهران گفت: این نخستین سفر هیأت اروپایی متشکل از 20 کشور به ایران است. البته مقدمات زیادی برای هماهنگی سفر پیش‌بینی شده و پیش از این، سه سفر مقدماتی برای مذاکرات ابتدایی انجام شد. در نهایت زمینه‌های همکاری شمرده شد و هم‌اکنون هیأت 70 نفره اروپایی از تجار و سرمایه‌گذاران در زیربخش‌های مختلف کشاورزی به ایران آمده‌اند.

محمود حجتی افزود: در همین راستا صبح امروز بیش از 300 نفر از تجار و کارآفرینان ایرانی در اتاق بازرگانی با این هیأت دیدار و در مورد راه‌های گسترش همکاری بحث کردند؛ بنابراین با توجه به زمینه سازی خوب بین ایران و اروپا توسعه روابط اقتصادی به ویژه در زمینه محصولاتی که ایران مزیتی نسبی در تولید آنها دارد در آینده‌ای نزدیک اتفاق خواهد افتاد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر صادرات گندم به اروپا عنوان کرد: لزوما هر محصولی که تولید می‌شود برای صادرات نیست؛ بنابراین هر کشوری مزیت‌هایی برای تولید دارد. از این رو ما گندم را با هدف صادرات تولید نمی‌کنیم و اگر سالی به خاطر نزولات آسمانی تولید بالا رفت، می‌توان گندم یا فراورده‌های حاصل از آن را به کشورهای منطقه فروخت. ضمن اینکه اروپا یکی از صادرکنندگان بزرگ گندم محسوب می‌شود.

حجتی ادامه داد: تجارت بین ایران و اروپا تنها در زمینه مبادلات کالایی نیست. بلکه این دیدار می‌تواند به‌عنوان زمینه و بستری برای استانداردسازی مشترک بین دو منطقه و رفع موانع تجاری باشد تا راه برای تجار هموار شده و آنها بتوانند در محیطی شفاف به تجارت بپردازند. برای این منظور لازم است که کارگروه مشترک متشکل از اعضای دو طرف تشکیل شود تا درباره موضوع‌های مختلف بحث و تبادل نظر کنند.

وی با اشاره به اینکه ایران نخستین کشور تولیدکننده قزل‌آلای پرورشی در جهان است، تأکید کرد: پیش از این راه ارسال این محصول به اروپا باز نبود، اما اکنون طبق مذاکراتی که صورت گرفته، قرار است راه برای این موضوع هموار شود که از این پس پیگیری مسئله به عهده تجار خواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: اگرچه تاکنون از اروپا بذر هیبرید می‌آوردیم، اما امروز امضای قرارداد بین دو شرکت ایرانی و اروپایی به معنای آن است که بذر مادری وارد ایران می‌شود. همین زمینه‌های همکاری قابلیت توسعه دارد. همچنین مدت‌ها پیش تخم‌چشم زده از فرانسه وارد می‌کردیم، اما امروز فرانسوی‌ها در سواحل قشم تولید این محصول را آغاز کرده‌اند.

حجتی با اشاره به سرمایه‌گذاری اروپایی‌ها در ایران برای تولید لبنیات بیان کرد: در حال حاضر طرف اروپایی برای سرمایه‌گذاری در پرورش شتر در مناطقی مانند بیرجند اقدام کرده و در کنار آن کارخانه‌های فراورده‌های لبنی و آرایشی حاصل از شیر شتر نیز احداث می‌شود که محصولات آن قابل صادرات به اروپاست.

وی با ابراز تأسف از حجم پایین مبادلات تجاری بین ایران و اروپا خاطرنشان ساخت: تاکنون حجم مراودات از 520 میلیون دلار تجاوز نکرده است. هرچند این منطقه از گذشته یکی از بازارهای سنتی ایران محسوب می‌شد، اما طی سال‌های تحریم آن را از دست دادیم. البته با توجه به دیدارهای اینچنینی امید می‌رود بتوانیم دوباره جایگاه خود را در بازار این منطقه پیدا کنیم./

V-960820-02

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: