کد خبر: ۴۹۹۵۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶- ۱۱:۱۲
آمارها نشان می‌دهد:
بر اساس آمارهای اخذشده توسط مرکز آمار ایران، تنها 77 درصد مؤسسه‌های مرغ مادر موجود در کشور در حال فعالیت هستند و از این مقدار، محصولاتی به ارزش حدود 13.5 میلیارد ریال تولید می‌شود.

بر اساس آمارهای اخذشده توسط مرکز آمار ایران، تنها 77 درصد مؤسسه‌های مرغ مادر موجود در کشور در حال فعالیت هستند و از این مقدار، محصولاتی به ارزش حدود 13.5 میلیارد ریال تولید می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایانا، پرورش مرغ به شکل صنعتی در ایران از سال 1333 با وارد کردن جوجه مرغ‌های یکروزه با تخم مرغ‌های نطفه‌دار از نژادهای اصلاح شده خارجی آغاز شد و توسعه آن در این مدت به حدی بود که امروزه توانسته است بخش قابل توجهی از پروتئین حیوانی کشور را فراهم کند. در حال حاضر واحدهای مختلف مرغداری در سطح وسیع و در نقاط گوناگون ایران توسعه یافته به‌طوری‌که در رابطه با برخی فعالیت‌ها توسعه این صنعت در حد نیاز است، اما به‌دلیل وجود مسائل و مشکلات فراوان، از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این زمینه به‌طور کامل و صحیح استفاده نمی‌شود.

بر اساس نتایج حاصل از آمارگیری واحدهای مرغ مادر در سال 1395، تعداد 603 موسسه پرورش مرغ مادر در کشور وجود داشته که از این تعداد 466 واحد فعال و 137 واحد غیرفعال است. همچنین از تعداد کل مؤسسه‌های موجود، 562 واحد به فعالیت تولید تخم نطفه‌دار نژاد گوشتی، 18 واحد به فعالیت تولید تخم نطفه‌دار نژاد تخمگذار و 23 واحد نیز به فعالیت تولید تخم نطفه‌دار نژاد بومی اشتغال داشته‌اند. ضمن اینکه استان‌های مازندران، آذربایجان غربی و گیلان، بیشترین تعداد موسسه را در کشور به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس آمار و ارقام حاصل از اجرای این سرشماری، مؤسسه‌های پرورش مرغ مادر کشور در سال 95 مجموعاً دارای 4838 سالن پرورش با مساحت چهار میلیون مترمربع و ظرفیت 25 میلیون قطعه مرغ و خروس بوده‌اند. از این تعداد 4552 سالن به مساحت 3.7 میلیون مترمربع و ظرفیت 23 میلیون قطعه مرغ و خروس به سیستم دانخوری اتوماتیک مجهز است.

مؤسسه‌های پرورش مرغ مادر در سال 94 تعداد 1374 میلیون عدد تخم‌نطفه‌دار مرغ گوشتی، 59 میلیون عدد تخم نطفه‌دار مرغ تخمگذار و 12 میلیون عدد تخم نطفه‌دار مرغ بومی تولید کرده‌اند. همچنین در این سال مؤسسه‌های مذکور، مقدار 15 هزار تن تخم مرغ خوراکی، سه هزار تن ضایعات، 22 هزار تن مرغ و خروس حذفی و 135 هزار تن کود تولید شده است. ارزش کل تولیدات یاد شده نیز بیش از 13 هزار و 456 میلیارد ریال است که از این مبلغ 11 هزار و 497 میلیارد ریال مربوط به ارزش تخم مرغ نطفه‌دار نژاد گوشتی، 558 میلیارد ریال مربوط به ارزش تخم مرغ نطفه‌دار نژاد تخمگذار، 77 میلیارد ریال مربوط به ارزش تخم‌مرغ نطفه‌دار نژاد بومی و مابقی مربوط به سایر تولیدات این مؤسسه‌ها است./V-960821-01

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: