کد خبر: ۵۰۰۳۵
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶- ۱۳:۰۱
خواص زرشک
اگر به شما بگویم گیاهی وجود دارد که می‌تواند سلامت قلب را افزایش دهد، روده و کبدتان را پاکسازی کند یا حتی از دیابت و سرطان پیشگیری کند، چه احساسی خواهید داشت؟ هیجان‌زده نمی‌شوید؟ البته که هیجان‌زده می‌شوید. همه ما به‌دنبال چنین گیاه معجزه‌آسایی در زندگی خود هستیم.

اگر به شما بگویم گیاهی وجود دارد که می‌تواند سلامت قلب را افزایش دهد، روده و کبدتان را پاکسازی کند یا حتی از دیابت و سرطان پیشگیری کند، چه احساسی خواهید داشت؟ هیجان‌زده نمی‌شوید؟ البته که هیجان‌زده می‌شوید. همه ما به‌دنبال چنین گیاه معجزه‌آسایی در زندگی خود هستیم.

این گیاه همان زرشکی است که در غذاهای خود مورد استفاده قرار می‌دهیم. داروهای حاوی زرشک بیش از دوهزار و ۵۰۰ سال برای درمان شرایط مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. حال پرسش اینجاست که چرا زرشک اینقدر مهم است؟ مطالعات انجام‌شده نشان داده است که این گیاه می‌تواند از رشد باکتری‌های بد در روده جلوگیری و به عملکرد بهتر سیستم ایمنی کمک کند. علاوه بر این، عصاره زرشک اثرات مثبت زیادی روی سیستم قلبی - عروقی و سیستم عصبی دارد. به‌عنوان مثال می‌تواند پرفشاری، ضربان قلب غیرطبیعی و اختلالات عصبی همچون صرع و تشنج را درمان کند. مطالعات مختلف نشان می‌دهد که زرشک خاصیت آنتی‌اکسیدانی قوی دارد و حتی می‌تواند از بروز انواع خاصی از سرطان پیشگیری کند. مطالعات اخیر نشان می‌دهد زرشک طیف وسیعی از مزایا را برای سلامتی افراد دارد و می‌تواند به آن‌ها کمک کند سالم بمانند.


شش مورد از خواص زرشک برای سلامتی

مبارزه با عفونت:

مطالعات مختلف نشان می‌دهد که بربرین موجود در زرشک می‌تواند خاصیت قابل توجه آنتی‌باکتریایی، ضدقارچی و ضدمیکروبی داشته باشد. با محدود کردن توانایی باکتری‌ها در چسبیدن به سلول‌های انسانی، این ماده می‌تواند در برابر عفونت‌های بسیاری مبارزه کند. زرشک برای تسکین طیف وسیعی از التهاب‌ها و عفونت‌ها در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده به عفونت مثانه، مجاری ادرار و عفونت‌های معدی روده‌ای کمک می‌کند. زرشک همچنین به تسکین گلودرد، احتقان بینی، سینوزیت و برونشیت کمک می‌کند.


به سیستم گوارشی کمک می‌کند:

بربرین موجود در زرشک روی عضلات نرمی که در روده وجود دارد کار می‌کند و به هضم و از بین رفتن دردهای معدی روده‌ای کمک می‌کند. زرشک می‌تواند در درمان اسهال همچون اسهال مسافران و اسهالی که به‌خاطر مسمومیت غذایی ایجاد شده است کمک کند. مطالعات نشان می‌دهند که این گیاه قادر است مشکلات معدی روده‌ای را سریع‌تر از آنتی‌بیوتیک‌ها بهبود ببخشد. یکی از مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد بربرین اسهال باکتریایی را بدون ایجاد عوارض جانبی منفی تسکین می‌دهد.


پیشگیری و درمان دیابت:

زرشک اثرات مثبت تأییدشده زیادی روی قند خون دارد و می‌تواند آن را به حد تعادل برساند. یکی از مطالعات انجام شده روی بربرین مصرف ۵۰۰ میلی‌گرم از این ترکیب دو یا سه بار در روز را با داروی متفورمین که برای دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرد مقایسه کرد. بربرین قادر بود قند خون و متابولیسم لیپید را همانند متفورمین کنترل کند. مطالعات دیگر نشان داده‌اند که بربرین می‌تواند اختلال متابولیسم لیپید و گلوکز را بهبود ببخشد. یکی از مطالعات منتشرشده در Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine، نشان داد که بربرین می‌تواند حساسیت به انسولین را بهبود ببخشد.


بهبود سلامت قلب:

زمانی که صحبت از سلامت قلب به میان می‌آید، خاصیت درمانی گونه‌های مختلف زرشک می‌تواند توجهمان را به خود جلب کند. این گیاه در بهبود پرفشاری خون، بیماری قلبی، آریتمی وسایر مشکلات قلبی مفید خواهد بود. فیبریلاسیون دهلیزی ضربان قلب نامنظم و اغلب تندی است که باعث می‌شود جریان و گردش خون ضعیف شود. درمان‌های جایگزین همچون یوگا، طب سوزنی، بیوفیدبک و استفاده از مکمل‌های تهیه شده از گیاهانی همچون زرشک می‌تواند در درمان این بیماری مفید باشد. یکی از مطالعات انجام‌شده در سال ۲۰۱۵ نشان داد که بربرین فعال در زرشک، فعالیت بیوشیمیایی در قلب ایجاد می کند و همین امر فیبریلاسیون دهلیزی را بهبود می‌بخشد. این مطالعه نتیجه می‌گیرد که بربرین به‌عنوان عامل ضدآریتمی کلاس IA یا III عمل می‌کند، اما مزایای آن در فیبریلاسیون دهلیزی به‌طور سیستماتیک در مطالعات بالینی انسانی مورد بررسی قرار نگرفته است. به همین خاطر پذیرش این ماده در درمان فیبریلاسیون دهلیزی محدود مانده است. زرشک می‌تواند چگالی و تراکم تری‌گلیسیرید و کلسترول سرم را کاهش دهد و همین امر برای سلامت کلی قلب مفید است.


مبارزه با سندرم متابولیک:

سندرم متابولیک اختلال متابولیکی است که دربرگیرنده ترکیبی از سه یا چند مشکل سلامتی است. این مشکلات شامل چاقی شکمی، قند خون بالا، سطح تری‌گلیسیرید بالا، فشار خون بالا یا سطح پایین کلسترول خوب است. یکی از مطالعات انجام‌شده در سال ۲۰۱۴ در ایران، تأثیر مکمل‌های حاوی زرشک را روی بیمارانی که سندرم متابولیک داشتند مورد بررسی قرار داد. این مطالعه بررسی‌هایی را روی PAB داشت که طیفی اس فاکتورهاست و می‌تواند استرس اکسیداتیو را ترویج کرده و کنترل کند. PAB ممکن است با فاکتورهای خطر بیماری عروق کرونری قلب مرتبط باشد. استرس اکسیداتیو عدم تعادل بین تولید رادیکال‌های آزاد و توانایی بدن برای خلاص شدن از شر آن‌هاست. به همین خاطر هرچقدر استرس اکسیداتیو و PAB کمتر باشد بهتر است. برای این مطالعه خاص، ۱۰۶ بیمار با سندرم متابولیم در دو گروه به‌طور تصادفی قرار گرفتند: گروه موردی و گروه کنترلی. گروه موردی سه کپسول از زرشک و گروه کنترلی سه کپسول از دارونماها را به مدت شش هفته دریافت کردند. در گروهی که زرشک مصرف کرده بودند کاهش قابل توجهی در PAB مشاهده شد. این در حالی بود که تغییر قابل توجهی در گروه کنترل رخ نداد. این مطالعات نشان می‌دهد که مکمل‌های حاوی زرشک می‌توانند استرس اکسیداتیو را کمتر کنند. برای افرادی که از سندرم متابولیک رنج می‌برند، استفاده از مکمل‌های حاوی این گیاه می‌تواند بار اکسیداتیو را کاهش دهد و همین امر روش کلیدی برای مبارزه با سندرم متابولیک است.


پاکسازی کبد و کیسه صفرا:

همان‌طور که می‌دانید کبد خون را پاکسازی می‌کند و صفرا را تولید می‌کند که برای هضم چربی، تجزیه هورمون‌ها، ذخیره‌سازی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آهن ضروری است. وظیفه اصلی کیسه صفرا ذخیره صفرای غنی از کلسترول است که توسط کبد ترشح می‌شود. صفرا به بدن در هضم غذاهای چرب کمک می‌کند. زرشک می‌تواند در پاکسازی کبد و کیسه صفرا بسیار مؤثر عمل کند. بربرین موجود در این گیاه به ترشح صفرا کمک می‌کند و به‌عنوان ملین خفیف عمل می‌کند و فرایند هضم و گوارش را تنظیم می‌کند. توانایی بربرین برای کمک به ترشح صفرا، یک نکته کلیدی محسوب می‌شود. محصولات زائد می‌توانند از طریق ترشح صفرا بدن را ترک کنند. با اینحال، این ترشح می‌تواند توسط فاکتورهای مختلفی همچون رژیم غذایی ضعیف دچار اختلال شود. زرشک با افزایش ترشح صفرا می‌تواند یک ماده عالی برای سلامت کبد و کیسه صفرا باشد./

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار