کد خبر: ۵۰۵۳۰
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۶- ۱۲:۴۳بيش از 200 کشور براي پايان دادن به بستر پلاستيکي اقيانوس‌ها توافق کرده‌اند.

به گزارش ايسنا، در سال‌هاي اخير، بشر به دليل توليد بيش از اندازه زباله‌هاي پلاستيکي، شاهد آسيب‌هاي گسترده و غيرقابل جبران به زندگي در دريا بوده است، اما اگر از اين مقدار افزايش زباله جلوگيري شود مي‌توان براي نجات اقيانوس‌هاي جهان اميدوار بود.

در قطعنامه سازمان ملل متحد در نايروبي کنيا، بيش از 200 کشور براي پايان دادن به زباله‌هاي پلاستيکي بستر اقيانوس‌ها توافق کرده‌اند.

اين قطعنامه گامي مهم در راستاي ايجاد يک پيمان قانع‌کننده براي حل مشکل آلودگي پلاستيک در اقيانوس‌هاست زيرا اگر روند فعلي ادامه يابد، مقدار زباله‌هاي پلاستيکي از تعداد ماهي‌ها تا سال 2050 بيش‌تر خواهد شد.

در ماه ژانويه سال جاري، گونه‌اي نادر از نهنگ‌ها در حالي جان خود را از دست دادند که مقدار زيادي کيسه پلاستيکي در شکمشان يافت شد.

هر ساله، هشت ميليون تن پلاستيک که شامل بطري، پلاستيک بسته‌بندي و ساير ضايعات است به اقيانوس‌ها ريخته مي‌شود و در اين ميان چين بزرگ‌ترين توليدکننده مواد زايد پلاستيکي است اما تلاش براي کاهش آن آغاز شده است.

اندونزي، دومين کشور توليدکننده آلاينده‌هاي پلاستيک (پس از چين) است که قصد دارد تا سال 2025، به ميزان 75 درصد زباله‌هاي پلاستيکي را کاهش دهد.

در اين قطعنامه، کشورها توافق کرده‌اند تا نظارت بر ميزان پلاستيک وارد شده به اقيانوس‌ها را شروع و آن را کنترل کنند.

منبع خبر: همشهری آنلاین دانشارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: