کد خبر: ۵۱۳۲۵
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶- ۱۶:۲۶
اختصاصی ایانا/ خراسان رضوی
جلسه كمیته پایش و پیش آگاهی گندم خراسان رضوی با موضوع ارائه گزارش شرایط جوی و پیش بینی های اقلیمی و گزارش وضعیت زراعت گندم، با حضور جانشین معاونت بهبود تولیدات گیاهی، مدیران زراعت و حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی، نماینده هواشناسی، نماینده آب منطقه ای و سایر مسئولان برگزارشد.

جلسه كمیته پایش و پیش آگاهی گندم خراسان رضوی با موضوع ارائه گزارش شرایط جوی و پیش بینی های اقلیمی و گزارش وضعیت زراعت گندم، با حضور جانشین معاونت بهبود تولیدات گیاهی، مدیران زراعت و حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی، نماینده هواشناسی، نماینده آب منطقه ای  و  سایر مسئولان برگزارشد.

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان رضوی،  نیكپور، مدیر زراعت سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی هدف از تشكیل كمیته پایش و پیش آگاهی  را بررسی وضع موجود، تحلیل مشكلات، چالش ها،  ارایه راهكارها و توصیه های فنی لازم عنوان کرد.

سپس كارشناس اداره كل  هواشناسی  گفت: متوسط میزان بارش ها از ابتدای سال زراعی جاری تا كنون 15.1میلیمتر بوده كه نسبت به مدت مشابه دوره اماری 77.3( 81درصد) و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 57.8میلیمتر (74 درصد) كاهش نشان می دهد و این بارش ها  نیز تا كنون به شكل موثری نبوده است.

 وی افزود: متوسط دما نیز در دی ماه 3درجه سانتیگراد و از ابتدای سال زراعی جاری نیز تا كنون  1 درجه سانتیگراد افزایش،  نسبت به دوره بلند مدت آماری  دارد.

كارشناس اداره كل  هواشناسی  ادامه داد: پیش بینی سه ماهه آینده بارندگی برای شمال و شمال شرق استان، كمتر از نرمال و غرب ، مركز و جنوب استان، در حد نرمال خواهد بود و دما 1( به جز جنوب و شمال غرب استان) تا 1.5 درجه سانتیگراد افزایش خواهد داشت.

رسولی خاطر نشان كرد: همچنین درصد مساحت تحت تاثیر خشكسالی  استان تا پایان دی ماه ،  58 درصد خشكسالی متوسط،   27درصد شدید و 14.8درصد خشكسالی خفیف است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی نیز  در خصوص كنترل علف های هرز در مزارع گندم گفت:  تا كنون علیه علف های هرز پهن برگ در سطح 1093 هكتار و كشیده برگ در سطح1676 هكتار مبارزه انجام شده است و با توجه به وضعیت اقلیم و افزایش دما احتمال ریزش سن گندم زودتر از سال های گذشته وجود دارد .

وی ادامه داد: همچنین به دلیل تنش گیاه در اثر خشكی، سرما و كمبود رطوبت  در حال حاضر مبارزه توصیه نمی شود.

كارشناس  مدیریت زراعت سازمان جهاد كشاورزی  نیز در این جلسه  گزارشی از وضعیت زراعت گندم استان ارائه و بیان کرد: در سال زراعی جاری   15 هزارو 500   هكتار از اراضی خراسان رضوی  به كشت گندم آبی و 8 هزارو 300 هكتار ( تا كنون) به گندم دیم اختصاص یافته است.

فلاح هروی افزود: تاخیر و كمبود بارندگی، عدم بارش موثر و بالاتر بودن متوسط دما در استان موجب شده كه سطح كشت و سبز مزارع نسبت به مدت مشابه گذشته عقب تر بوده  و همچنین تبخیر و تعرق زیاد، كمبود رطوبت نسبی، افزایش املاح در آب و خاک و ... بر وضعیت سبز مزارع نیز اثرات نامناسبی داشته است.

وی ادامه داد: با توجه به بازدیدهای میدانی و گزارشات كارشناسان، تاخیر در مراحل رشدی كاملا مشهود بوده و خسارت و كاهش عملكرد محصول اتفاق خواهد افتاد.

رحیمی نیا  كارشناس شركت آب منطقه ای نیز با اشاره به كاهش ذخیره آب سدها و رودخانه ها  و وضعیت نامناسب بارش ها و با توجه به عدم امكان تخصیص و شارژ حداقل  یک نوبت آبیاری مزارع گندم و جو آبی، پیشنهاد كرد: كشاورزان از سهمیه سال آینده  خود برای آبیاری مزارعی كه دچار تنش هستند ( در صورت موافقت مدیر شركت اب منطقه ای)  استفاده كنند.

در این جلسه مقرر شد در خصوص تخصیص حداقل یک نوبت آبیاری برای مزارع، توسط نماینده شركت آب منطقه ای پیگیری شود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار