کد خبر: ۸۲۴
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۰- ۰۷:۳۷

مدیر ترویج سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از افتتاح 16 سایت تولید ورمی کمپوست در سطح استان خبر داد و گفت: این تعداد سایت در 600 متر مربع ایجاد شده است.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) ؛ سهراب رمضانپور افزود: ایجاد این سایتها در شهرستانهای میناب، رودان، بندرعباس و حاجی آباد بمنظور تولید کود آلی با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان و متقاضیان در این زمینه انجام شده است.

وی اضافه کرد: درحال حاضر ورمی کمپوست بعنوان تنها کود آلی بیولوژیک در دنیا شناخته شده و فرایند کمپوست را به صورت بیولوژیک انجام می دهد که نتیجه آن تولید محصولات كشاورزي سالم وطبيعي مي باشد که استفاده از روش توليد ورمي كمپوست دارای فوایدی زیادی از نقطه نظر اقتصادي و محيط زيست می تواند داشته باشد.

به گفته رمضانپور، سازمان جهاد كشاورزي هرمزگان راه اندازی اولين سايتهاي توليد اين كود را آغاز کرده و سايت هاي مربوط به توليد اين كود يكي پس از ديگري در حال اجرا مي باشد و در این زمینه تسهیلاتی به مبلغ 40 میلیون ریال در قالب مشاغل خانگی به متقاضیان نیز داده می شود.

وی، خاطرنشان کرد: همچنین برای توانمند سازی متقاضیان که بیشتر آن را زنان تشکیل می دهند، در زمینه پرورش و تولید كرم های ورمی تولید كننده كود كمپوست آموزشهایی از طرف این سازمان در تعدادی از شهرستانها اجرا و در  حال اجرا شدن است.

مدیر ترویج سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان بیان داشت: این می تواند بهترین موقعیت برای بانوان متقاضی شغل به خصوص دانش آموختگان رشته های كشاورزی باشد تا نسبت به تولید كود ورمی كمپوست مورد نیاز این استان، در شهرهای محل زندگی خود اقدام كنند.

این مسوول با اشاره به فواید ورمی کمپوست برای تبدیل زباله به کودی کاملا ارگانیک بیان داشت: ورمی کمپوست یک نوع کرم زباله خوار است و به هیچ عنوان بار میکروبی نداشته و با خوردن زباله تر کودی کاملا ارگانیک تولید می کند. این کود آلی کمپوست، سبب نفود پذیری و تهویه خاک شده ومی تواند میزان آب بیشتری را نگهداری و از هدر رفتن آن جلوگیری کند.

تهيه كود ورمي كمپوست حاصل فعالیت بیولوژیک یک نوع کرم خاکی است این جانور از مواد آلی موجود در طبیعت تغذیه کرده و آن را به کود آلی مغذی تبدیل می کند و در خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک تأثیر بسزایی دارد. این کود اصلاح کننده خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک بوده و علاوه بر وزن مخصوص کم، فاقد هر گونه بو، باکتریهای غیر هوازی، قارچها و علفهای هرز می باشد. ورمی کمپوست علاوه بر قابلیت جذب آب با حجم بالا، شرایط مناسب جهت دانه بندی و قدرت نگهداری مواد غذایی مورد نیاز گیاهان را فراهم می نماید. و همچنین حاوی عناصر غذایی بسیار غنی به ویژه ازت بوده که به تدریج آنها را در اختیار گیاه قرار می دهد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار