دبیرکل کانون سراسری انجمن‌های صنفی مرغ تخم‌گذار:

روزانه پنج‌هزار تن تخم‌مرغ مازاد در کشور تولید می‌شود

با بالا رفتن تولید تخم‌مرغ و کاهش تقاضا در ماه رمضان، تخم‌مرغ‌ها به سمت سردخانه‌ها روانه می‌شوند.

مصرف سویا نیازمند فرهنگ‌سازی است/ سرانه مصرف سویا یک کیلوگرم برای هر ایرانی

سویا با داشتن قیمت و کیفیت غذایی مناسب جایگزین مناسبی برای تأمین پروتئین افراد است.
عضو اتحادیه تولیدکنندگان چرم و سالامبور خبر داد:

کاهش 10 درصدی تولید چرم در کشور

تولید چرم در کشور نسبت به گذشته به‌دلیل کاهش 10 درصدی کشتار دام کاهش یافته است.

چالش‌های سیستم بانکی در تعامل با صنایع غذایی

بخش‌نامه‌های مصوب بانک مرکزی بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار سرعت گردش نقدینگی در بخش صنایع تبدیلی و غذایی را کاهش داده است.
مدیرعامل اتحادیه صنایع لبنی:

70 درصد کارخانه‌ها، لبنیات ارزان تولید می‌کنند

تمام کارخانه‌های بزرگ کشور فرآورده‌های لبنی ارزان‌قیمت تولید می‌کنند، اما تعداد محدودی از آنها حاضر به امضاء تفاهم‌نامه نشده‌اند.

دومین کشتی کنجاله سویا در راه است/ واردات 819 هزار تن نهاده‌های دام و طیور به کشور

دومین کشتی کنجاله سویا به‌منظور تأمین بازار نهاده‌های دام و طیور و تنظیم بازار در راه ورود به ایران است.

افزایش سه‌برابری تولید زعفران با اجرای طرح آرمانی

طرح آرمانی زعفران که در سطح 200 هکتار اجرا شده است، عملکرد سه‌برابری زعفران را به همراه داشته است.

قیمت مرغ، گوشت و میوه در تهران

در حالی که کانال‌های توزیع مرغ در سطح شهر تهران افزایش یافته و پیش‌بینی‌ها حاکی از روند نزولی قیمت مرغ است، قیمت این کالا در مناطق شهر تهران با 500 تومان افزایش به هفت‌هزار و 700 تومان رسیده است.
قائم‌مقام خانه کشاورز خبر داد:

مشکل صادرات مرکبات به روسیه بدلیل نبودحمل و نقل دریایی /یخ زدگی محصولات در میانه راه

نبود امکانات حمل و نقل دریایی به کشور روسیه باعث شده ایران از بازار 500 هزار تنی مرکبات وارداتی به این کشور، فقط 100 هزار تن سهم داشته باشد.
نایب‌رئیس اتحادیه واردکنندگان و صادرکنندگان میوه:

ابهام در سیاست‌گذاری واردات محصولات کشاورزی/ بخش کشاورزی فقط یک متولی می‌خواهد

سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای واردات و صادرات محصولات کشاورزی نیازمند یک متولی است که بتواند واردات را بر اساس زمان تولید و میزان مصرف به کشور ساماندهی کند.

امارات خرماهای ایران را به نام خود در بازارهای بین‌المللی صادر می‌کند

در حالی که سالانه یک میلوین تن خرما در کشور تولید می‌شود، امارات با سفارش بسته‌های 20 تا 50 کیلوگرمی، خرمای ایران را به بازارهای بین‌المللی ترانزیت کرده و آن را به نام خود صادر می‌کند.

هندوانه ارزان‌قیمت و خرمای تازه نیمه ماه رمضان به بازار می‌آید

با شروع برداشت از نخلستان‌های جهرم، خرمای تازه از نیمه ماه مبارک رمضان به بازار می‌آید و قیمت آن را کاهش می‌دهد.
عضو هیئت مدیره شورای ملی زیتون ایران در گفتگو با ایانا:

مصرف زیتون سیاه امکان ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد/ افزایش سرانه مصرف زیتون

از آنجا که زیتون با سولفات آهن سیاه شده و لقب "زیتون سیاه" به خود گرفته است، می‌تواند امکان ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش را افزایش دهد.
عضو هیئت مدیره شورای ملی زیتون ایران خبر داد:

افزایش قاچاق زیتون به کشور/ سوریه، تنها منبع واردات زیتون به کشور

با اعمال محدودیت‌ها در واردات زیتون، واردات این محصول به کشور به‌صورت قاچاق از مبادی غیررسمی افزایش یافته است. عضو هیئت مدیره شورای ملی زیتون ایران در مورد وضعیت صادرات زیتون ضمن اعلام اینکه کلاً در بخش زیتون صادراتی وجود ندارد و محتاج واردات هستیم، گفت: اکنون در بازار به دلیل کم یاب بودن زیتون ایران، قیمت این محصول افزایش پیدا کرده و از طرف دیگر ممنوعیت واردات آن نیز سبب افزایش مازاد قیمت آن در بازار شده است. نادر جلالت در ادامه با مطرح کردن این پرسش که آیا سکته‌های قلبی و مغزی، مشکلات حاد گوارشی و یبوست‌های مزمن در ایران به حدی نرسیده که نگاه متفاوتی به زیتون و روغن زیتون در مسئولان و مردم بوجود آید، افزود: متأسفانه اکنون به حدی جلوی ورادات زیتون گرفته شده که کارخانه‌های کشور با کمبود این محصول مواجه هستند.   کاهش قیمت جهانی زیتون وی با بیان اینکه اکنون قیمت زیتون در سطح جهانی کاهش پیدا کرده اما در ایران از واردات آن محروم است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برای سال آینده در شمال کشور به‌علت عدم باروری و سال‌آوری، به‌شدت با کمبود زیتون روبه‌رو است، لازم است که در بحث واردات این محصول بازنگری‌هایی انجام شود. جلالت ادامه داد: تولید داخلی زیتون در سال آینده تنها جوابگوی دو تا سه ماه از بازار خواهد بود، لذا از اکنون باید فکری برای کمبود زیتون سال آینده کرد.   ممنوعیت واردات زیتون، قاچاق آن را افزایش داده است عضو هیئت مدیره شورای ملی زیتون با اشاره به اینکه با فرهنگ‌سازی‌های صورت‌گرفته، سرانه مصرف روغن زیتون در کشور افزایش پیدا کرده، تصریح کرد: به‌واسطه افزایش سرانه مصرف، قاچاق انواع زیتون و روغن زیتون غیراستاندارد از طریق مرزهای کشور نیز افزایش پیدا کرده است. وی با ذکر نمونه‌ای از این قاچاق‌ها به واردات غیرقانونی این محصول از طریق مرز بانه و مریوان اشاره کرد و یادآور شد: بعد از ورود قاچاقی زیتون در داخل حلب‌های تاریخ گذشته و ریختن آنها در بشکه‌های 220 عددی، به نام زیتون سالم و مرغوب به سفره‌های مردم می‌رسند و در این باره لازم است که وزارت بهداشت و وزارت جهاد پاسخگو باشند. جلالت تأکید کرد: متأسفانه اکنون روغن تفاله زیتون نیز به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود که نه‌تنها هیچ ارزش غذایی ندارد بلکه سرطان‌زا نیز است. وی با تأکید بر اینکه شورای ملی زیتون حلقه بین دولت و بخش خصوصی است و باید راهکار به دولت بدهد، اظهار داشت: شورای ملی زیتون ایران حامی واردکنندگان زیتون نیست، حامی سلامت مردم است. جلالت با بیان اینکه همواره باید تولید ملی رونق داشته باشد اما زمانی که توان عرضه در بازار نیست، باید به واردات رو آورد، گفت: اکنون با محدود شدن واردات زیتون، این محصول از طریق قاچاق علی‌رغم اینکه دولت سودی نمی‌برد، وارد کشور می‌شود. وی با اشاره به اینکه تعرفه 90 درصدی واردات سبب افزایش قیمت زیتون می‌شود، افزود: افزایش قیمت زیتون، مصرف این محصول در کشور را هم تحت تأثر خواهد گذاشت و به‌واسطه آن سلامت مردم نیز به خطر می‌افتد.   سوریه تنها منبع واردات زیتون به کشور این مقام مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: اکنون تنها از سوریه واردات زیتون به کشور انجام می‌شود که آن هم فعلاً زیتون ندارد. جلالت در پایان با اعلام اینکه برای آزاد کردن واردات زیتون به صورت فصلی رایزنی‌هایی در حال انجام است، تصریح کرد: آزادسازی کلی واردات زیتون به تولید داخلی ضربه می‌زند اما واردات فصلی می‌تواند هم به باغذار و هم به مصرف‌کننده سود برساند./   خبرنگار: رضا مروتی N-910431-05  

قیمت‌ها در نخستین روز ماه رمضان

قیمت هر کیلوگرم ران گوساله در تهران به 19 هزار و 500 و گوسفندی به 20 هزار و 800 تومان رسید. همچنین قیمت مرغ از هفت‌هزار و 200 تومان عبور نکرد و به‌جز سبزی ثبات در بازار میوه حکم‌فرما بود.