لحظات خوش امضای یک تفاهم نامه

امروز اتفاقی خوش و مهم در حوزه گسترش حمایت از شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی رخ داد. اتفاقی که از سویی لبخند را به لبان بیش از 5هزار محقق عضو هیات علمی بخش کشاورزی نشاند و از سوی دیگر، خبرنگاران حوزه خبرگزاری های کشور، برای نخستین بار وزیرجهادکشاورزی دولت یازدهم را از نزدیک دیدند و چند پرسش دلخواه را پرسیدند. ذوقی که چنان نمود داشت که یکی از خبرنگاران برای این که از غافله عقب نماند با شتابزدگی در سالن کم ظرفیت طبقه یازدهم خیابان طالقانی، به گلدان شیشه ای یکی از ارقام گندم برخورد تا عکاس یکی از خبرگزاری ها با دوربین موبایل از این اتفاق هم عکس یادگاری بگیرد! عکسی که در گزارش تصویری ارائه شده مشهود است. البته در حاشیه این دیدار بخشنده معاون برنامه ریزی وزیرجهادکشاورزی نیز با معاون رییس جمهوری، ظاهرا گپ وگفتی پیرامون ارقام میوه های سیب و پرتقال محل پذیرایی زد که اگرچه دیده شد،اما ناشنیده ماند! در هرحال، به نظر می رسد که این اتفاق بتواند منشاء اتفاق های خوبی برای تحقیقات کشاورزی باشد.

زندگی پیرمردی با گاوهایش در رادیواکتیوترین منطقه جهان

پس از وقوع سونامی در ژاپن در سال 2011 مناطق اطراف نیروگاه اتمی فوکوشیما خالی از جمعیت شد، اما یک پیرمرد شجاع به رغم تمامی خطرات، به خاطر هدف خاصی به تنهایی در این مناطق زندگی می‌کند.

تودیع خوش اخلاق ترین فرد وزارتخانه به روایت تصویر!

آقارضا فتوحی رفت! آری رفت؛ مثل هر آمدنی که رفتنی دارد...مدیری که در نخستین گفت وگوی حضوری و تفصیلی با یک رسانه مکتوب تخصصی (دام،کشت و صنعت- 3 سال پیش-شماره 135)، گفت: "من خوش اخلاق ترین فرد وزارتخانه ام!" و مدیر تحریریه وقت آن ماهنامه، از میان تمام صحبت های فتوحی و سایر اظهارات او باخبرنگار نشریه (که فاقد محتوای خاص و دارای بار خبری برای برگزیدن عنوان بود)، تنها این جمله را دارای جاذبه ژورنالیستی تشخیص داد. انتخابی که بازتاب زیادی در حوزه کشاورزی و به ویژه مدیران ارشد وزارتخانه داشت و وقتی آقارضا فتوحی با تحریریه این ماهنامه تماس تلفنی گرفت و با گویش شیرین محلی و آغشته به لبخندش، ضمن تشکر از مجله یادشده،این تیتر را سوژه گپ وگفت های جلسه شورای معاونین وقت وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد، می شد با اندکی قوه خیال پردازی، به فضای شوخی رخ داده در شورای یادشده پی برد! اما کیست که نداند ارگان مهم و حاکمیتی سازمان حفظ نباتات، مدیرانی از جنس خانواده هیات علمی سازمان یادشده و دارای دانش تحقیقاتی و کارکرده در مزرعه را می طلبد که به گواه جامعه علمی بخش کشاورزی، دکتر محمدعلی باغستانی میبدی، بهترین انتخاب ممکن بوده است. انتخابی برای هدف متعالی، ملی و بزرگ"حفظ نباتات کشور". هدفی در راستای تضمین امنیت غذایی. هدفی که به گفته مشاور عالی و کارکشته وزیرجهادکشاورزی، با اخلاص و نداشتن ادعای برخورداری از بهترین وضعیت دست یافتنی است. خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)، پیرو گشودن فصلی تازه در نظام اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی،سرانجام این اجازه و امکان را یافت تا به عنوان مرجع اطلاع رسانی آنلاین رویدادهای بخش کشاورزی،مبادرت به پوشش خبری و تصویری آیین تودیع و معارفه روسای سابق و جدید سازمان حفظ نباتات، بدون تنگ نظری های مرسوم دوره های گذشته کند. اتفاقی که باید آن را از سویی مرهون نگاه روشن مدیریت جدید حاکم بر بخش کشاورزی کشور دانست و از سوی دیگر درایت مدیرکل جدید روابط عمومی که در مقام عمل، تمهیدات تازه را برای اطلاع رسانی فراگیر بخش کشاورزی در انداخته است. لازم به ذکر است جزییات گزارش خبری آیین تودیع ومعارفه سازمان حفظ نباتات، روزجمعه هفته جاری به اطلاع علاقه مندان خواهد رسید.عجالتا به گزارش تصویری این آیین که حتی در بخشی از آن که میکروفون دچار مشکل فنی شد و خود دکتر بخشنده مبادرت به تنظیمش کرد تا صحنه راهی کردن باغستانی به اتاق ریاست سازمان نگاهی بیاندازید تا بعد..!

بازدید گروهی بزرگان صنعت آرد، نان و ماکارونی از جاذبه های گردشگری برج میلاد

یکی از اتفاق های خوب و حتی نادر درحوزه صنایع غذایی کشور، بازدید دسته جمعی بزرگانی از صنعت آرد، نان و ماکارونی کشور از سازه برج میلاد در اواخر هفته گذشته بود که امروز نماد پایتخت ایران عزیزمان شده است. اتفاقی که گویای ارج نهادن یکی از مهم ترین و ارزنده ترین صنایع غذایی کشور به این اثر ارزنده است. دیداری که از دکتر کریمی از چهره های شاخص آرد و نان کشور گرفته تا علیرضا مروت پور (نان آوران)، مهدی خان محمدی (نان سحر)، جواد فیاضی، نماینده مرتضی سلطانی، بنیانگذار"زرماکارون" و دیگر بزرگانی که ذکر نام تمام آن ها در این گزارش تصویری مقدور نیست؛ بازدیدی خاطره انگیز از برج میلاد داشتند و ضمن آن که توسط راهنمای تور در جریان جاذبه های گردشگری این برج قرار گرفتند، بلکه فرصت خوبی به همه آن ها دست داد تا در کنار یکدیگر با مجسمه های دیدنی بزرگان علم و ادب سرزمینمان، عکس های یادگاری بگیرند.(اختصاصی ایانا)

مراسم ترحیم زنده یاد محمد جعفر یزدی (بنیانگذار نمایندگی کوکاکولا در ایران)

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، زنده یاد محمدجعفر یزدی  بنیانگذار نمایندگی کوکاکولا در ایران در حالی سرانجام به دیدار حق شتافت که بیش از آن که خودش برای مردم شهرت داشته باشد، برندی که نمایندگی آن را در ایران پایه گذاری کرده بود، شهرتی عالمگیر دارد. نوشیدنی جهانی شده ای که جزو  برندهای ممتاز دنیاست و شاید کسی نباشد که طعم کوکاکولا را زیر زبانش تجربه نکرده باشد. لذا عکاس ایانا اگرچه خبرنگارمان امکان مصاحبه با برخی از بازماندگان و حتی مدیران شرکت "خوشگوار مشهد" را در آن شرایط نامساعد نیافت، اما حسب اطلاع رسانی درگذشت تاجر هوشمندی که یکی از برندهای شاخص صنایع نوشابه را به ایران وارد و مدیریت کرد، گزارشی تصویری را به آن اختصاص دادیم. مراسمی که اگرچه دکتر سیدمحمدحسینی رییس هیات مدیره انجمن متخصصی علوم وصنایع غذایی در آن کوتاه مدت ماند و عکاس ما به شکار کردن عکس وی در مراسم نرسید، اما اسدا.. عسگر اولادی صادرکننده نمونه خشکبار کشور از تیررس عکاس ما دور نماند. اگرچه در حاشیه این مراسم برخی رفتارهای ناپسند هم از سوی برخی حاضران رخ می داد و آن این بود که در یکی از تصاویر میبینید، افراد فارغ از اینکه حرمت مسجد نور میدان فاطمی را پاس دارند، متاسفانه زباله های خود را در سطل های زباله نزدیک تعبیه شده نیانداخته اند!

اختتامیه و حواشی همایش ایمنی غذا به روایت تصویر

دومین کنگره ایمنی پژوهشگران ایمنی غذا با حضور صاحبنظران علمی بخش تولید کنندگان غذای کشور در حالی به پایان رسید که حاوی نکات قابل توجهی بود.نکاتی که البته باید دید محتویات مقالات ارائه شده در آینده چه گره ای از مشکلات واحدهای تولیدی غذا در کشور خواهد گشود. اگرچه تلاش برگزارکنندگان کنگره ستودنی است و حتی به پاس اطلاع رسانی کارآمد خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از سوی رییس انستیتو تغذیه کشور لوح تقدیری نیز به ایانا اهدا شد، اما انصافا پتانسیل های این کنگره به قدری بالاست که اگر فقط قدری در امر روابط عمومی و برنامه تنظیم سخنرانی ها، هماهنگی بیشتری حاکم شود، قطعا دستاوردهای ویژه ای را می تواند برای بهره برداران حوزه غذا در پی داشته باشد. کما اینکه اقدام ابتکاری زیبایی نظیر تقدیر از شرکت کننده برتر کنگره و بازگرداندن تمام وجه ثبت نام او به وی به پاس رعایت کامل نظم در ارسال مدارک و مقاله، اقدام ارزشمندی بود که جا دارد تا توسط مجریان سایر همایش ها نیز اعمال شود. به هر حال از آنجا که به محض پایان همایش صلاح نمی دانیم به جزییات شیوه برگزاری همایش ورود کنیم تا خستگی از تن مجریان خارج شود، چکیده ای از تصاویر متن وحواشی دومین کنگره را می بینید.