عضو کمیسیون کشاورزی در گفتگو با ایانا:

مرکبات نیاز به تدوین طرح جامع دارد

تولید چهار میلیون و 500 هزار تن مرکبات در کشور، مزیت نسبی فوق‌العاده‌ای است که باید با تدوین طرح جامع، مبدل به ارزش اقتصادی کشور شود.
نماینده مردم تهران در گفتگو با ایانا:

افزایش قیمت حامل‌های انرژی، کشاورزان را فقیرتر خواهد کرد

افزایش قیمت حامل‌های انرژی و آنچه در تبصره هدفنمدی یارانه‌ها به مجلس ارائه شد، باعث فقیرتر شدن کشاورزان می‌شود، در حالی که در بودجه 93 نیز بخش کشاورزی نتوانسته بود از ابزارهای حمایتی دولت به نحو شایسته‌ای منتفع شود.
نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی در گفتگو با ایانا:

آلمانی‌ها به ازای هر هکتار، 320 یورو به کشاورزان یارانه می‌دهند

در حالی که بخش کشاورزی نتوانسته از یارانه‌های هدفمند دولت در ایران برخوردار شود، آلمانی‌ها به ازای هر هکتار، 320 یورو معادل 100 درصد هزینه‌های کشاورز را به وی به‌عنوان یارانه پرداخت می‌کند.
کشاورز نمونه محصول پنبه در گفتگو با ایانا:

پنبه، مشمول خرید تضمینی شود/ جیب دلال‌ها از خرید پنبه پُر است

اگر پنبه همچون گندم مشمول خرید تضمینی بود، این طلای سفید می‌توانست سهم بیشتری در تولید و اقتصاد کشور ایفا کند.

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست از فردا پنج شنبه آغاز به کار می کند

293 شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه بین المللی محیط زیست حضور می یابند.

اعتبار 300 میلیارد تومانی شیر ابلاغ شد

مصوبه پرداخت یارانه 300 میلیارد تومانی شیر از سوی معاونت برنامه‌ریزی به خزانه‌داری کل کشور ابلاغ شد.

پسر سوم هاشمی رفسنجانی، کشاورزی را به سیاست ترجیح داد/ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام امسال فقط 20 گونی پسته برداشت کرد/ من 20 هکتار باغ پسته دارم و رئیس مجمع تشخیص هفت هکتار

* برنج هاشمی مثل خانواده هاشمی کتاب دوران ابتدایی متعلق به خانواده ما نیست گفت وگو: لیلا مرگن او سومین پسر یک خانواده روستایی است. پدرش پیشه کشاورزی دارد، اما بیل برنمی‌دارد که روی زمین‌ها کار کند. اهل کتاب و قرآن است، مثل یک روحانی. یک دانگ "ده" دارد. چهار زارع برایش کار می‌کنند. زمین‌هایش را به زارعان اجاره می‌دهد و بر اساس عرف محل، در فصل برداشت، سهم زارع و مالک تفکیک شده و هر یک محصول خود را تحویل می‌گیرند. به یاد می‌آورد که در بچگی فقط غذای طبیعی می خورده و همه نیازهایشان از باغ‌های خودشان تأمین می شده است. گوسفند هم به قدر تأمین نیاز گوشت و شیر خانواده داشتند. چند کارگاه کوچک ریسندگی، پشم گوسفندان را تبدیل به نخ و پارچه می‌کرده تا لباس اعضای خانواده از این پارچه‌ها تهیه شود. پسر اول خانواده بر اثر حادثه‌ای فوت می‌کند. پسر دوم خانواده به حوزه علمیه می‌رود. چند سال بعد او هم جذب حوزه می‌شود. تا مرحله سطح در حوزه درس حوزوی می‌خواند، اما تحصیل در دانشگاه را هم فراموش نمی‌کند. در دو رشته ادبیات فارسی و عربی تا مقطع فوق‌لیسانس درس می‌خواند. دکترا هم قبول می‌شود، اما به‌دلیل ورود به مسائل سیاسی، از ادامه تحصیل منصرف می‌شود. روستایشان هنوز هم کوچک است. فقط پنج‌هزار نفر جمعیت دارد. اخیراً یکی دو خیابان آسفالته برایش کشیده‌اند. این روستا بین کرمان و یزد و در جلگه رفسنجان، در منطقه‌ای به نام بهرمان نوق، واقع شده است. 60 کیلومتر با رفسنجان و 150 کیلومتر با یزد فاصله دارد. محمود هاشمی رفسنجانی، برادر کوچک رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است. چهار سال با او اختلاف سنی دارد و امروز به پیشه کشاورزی مشغول است. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، بخشدار "کهک قم" بوده و در 29 اسفند 1357 خورشیدی به سمت فرماندار این استان منصوب می‌شود. او امروز 75 سال سن دارد و سیاست را کنار گذاشته است. هرچند می‌گوید که مشکلی برای بازگشت به عرصه سیاست برایش وجود نداشته، اما کشاورزی را ترجیح می‌دهد. هاشمی رفسنجانی پس از یکسال فعالیت به عنوان فرماندار قم، در نهایت درخواست انتقال می‌دهد و مسئولیت بخش خاورمیانه وزارت امور خارجه را عهده‌دار می‌شود. در آغاز فعالیت دولت نهم درخواست بازنشستگی می‌کند. او به آینده ایران خوشبین است. سیاست‌های دولت تدبیر و امید را عاقلانه توصیف می‌کند، اما تأکید دارد خرابی‌ها به حدی است که برای جبران آن باید سال‌ها تلاش کرد. امیدوار است ایران در پیشبرد اهداف خود در بخش سیاست خارجی، سربلند بیرون آید. نگران کم آبی استان کرمان و از دست رفتن سرمایه‌های کشاورزی مملکت است. به اتفاق متن این گفتگو با او را می‌خوانیم که در شماره 23 همشهری اقتصاد (ویژه اسفند 92) منتشر شده است. گفت وگویی که اگرچه همه بخش های آن کشاورزی نیست اما به رسم امانت و همچنین اطلاع خوانندگان خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از کم وکیف دیدگاه های پسر آیت ا.. هاشمی رفسنجانی آن ها را نیز منتشر کرده ایم.

کشاورزی در 22 بهمن 92 موضوعیت یافت

در مراسم 22 بهمن امسال، رییس جمهوری کشورمان در اقدامی بی سابقه درسخنرانی های این روزانقلابی، یکی از بحث های سخنرانی خود را به کشاورزی و اهمیت کشاورزی اختصاص داد.

جدیدترین سرنخ دانشمندان از ریشه گرسنگی

دانشمندان به سرنخ‌های جدیدی درباره علت گرسنه‌شدن افراد پی بردند.

گل‌گاو‌زبان، خانواده‌ای را تا پای مرگ برد

لزوم ساماندهی و نظارت بر عطاری ها و داروهایی که در آنها فروخته می شود، مدت هاست مطرح است اما اتفاقی نمی افتد. ضمن اینکه ناآگاهی مردم از خواص و خطرات این داروها هم به مشکلات و بیماری های ناشی از آنها دامن می زند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران:

احکام تغییر مسیر کانال‌های فاضلاب‌بر از آب سالم، صادر شد

احکام مربوط به تغییر مسیر کانال‌های فاضلاب‌بر، از آب سالم به سمت مزارع صادر شد که شرکت آب منطقه‌ای تهران مسئولیت اجرای آن را بر عهده دارد.

نصف روستاهای اصفهان دارای اینترنت پرسرعت می شود

مدیرکل امور روستایی استانداری اصفهان گفت: در سال 93 در 450 نقطه روستایی در استان اینترنت پرسرعت دایر خواهد شد.