قائم‌مقام مؤسسه تحقیقات خاک و آب در گفتگو با ایانا:

زمان فروش کودهای بدون شماره ثبت در بازار به سر آمد/ راه‌اندازی سامانه پیامکی کود

با اتمام مهلت ثبت مواد کودی در مؤسسه تحقیقات خاک و آب، فروش و عرضه کودهای بدون شماره ثبت در بازار قاچاق محسوب شد و بهره‌برداران می‌توانند با ارسال شماره 15 رقمی ثبت مواد کودی به سامانه پیامکی 3000646424 از سلامت کود خریداری‌شده اطمینان حاصل کنند.

سرمایه‌گذاری بلاعوض ژاپنی‌ها در بخش آب ایران

ژاپن در کاهش آب بدون درآمد شهر خوانسار یک‌میلیون دلار سرمایه‌گذاری بلاعوض به‌عنوان پایلوت بهره‌گیری از تکنولوژی ژاپنی خواهد داشت.

توصیه های اداره هواشناسی کشاورزی به کشاورزان سراسر کشور تا پایان هفته + تفکیک حوزه ها

سازمان هواشناسی کشاورزی ایران با توجه به شرایط اقلیمی هفته جاری توصیه‌های هواشناسی کشاورزی را برای مقطع زمانی تاریخ دوم تا هفتم آذرماه سال 1394 خورشیدی به شرح ذیل اعلام کرد.
استاد دانشگاه بوعلی همدان و کارشناس آب خبر داد:

مرگ آرام سفره‌های زیرزمینی در جنجال خشکی دریاچه ارومیه/ سوزاندن 750 هزار تن سیب‌زمینی به‌علت اشباع بازار

در حالی که مرگ سفره‌های زیرزمینی از 15 دشت در سال 47 به 330 دشت در پایان سال 93 رسیده و سرنوشتی نظیر دریاچه ارومیه در انتظار همه ذخایر زیرزمینی آب ایران است، کسی نگران مرگ این همه دریاچه نیست.
بر اساس پیگیری‌های ایانا حاصل شد:

اختصاص 165 میلیون تومان اعتبار برای احیای قنات شاه‌آباد ابرکوه

سازمان جهاد کشاورزی یزد 165 میلیون تومان به‌صورت کمک بلاعوض و تسهیلات برای احیای قنات شاه‌آباد روستای احمدآباد ابرکوه اختصاص خواهد داد.

سامانه پیام کوتاه تعیین اصالت کود راه اندازی شد

با هدف ساماندهی و نظارت بر بازار کود مصرفی بخش کشاورزی،سامانه پیام کوتاه تعیین اصالت کود توسط موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی شد.

کلنگ احداث شبکه های فرعی خداآفرین دشت مغان زمین خورد/ اختصاص 270 میلیارد تومان اعتبار برای دومین پروژه مهم آبیاری کشور

کلنگ احداث بزرگ ترین پروژه شبکه های فرعی آبیاری ناحیه عمرانی دوم خداآفرین با اعتبار 270 میلیارد تومان  و با حضور قائم مقام وزیر در درشت مغان به زمین زده شد.

بررسي وضعيت بارش‌ها در مهر و آبان امسال / بحران آب همچنان باقي است

با وجود افزايش ۱۰۰ برابري بارش در ايلام و خراسان رضوي بارش‌هاي يك‌ساله ۱۰۰ درصد كمتر شده و بارش در ۱۰ استان نسبت به سال گذشته همچنان منفي است. از ابتداي سال آبي جاري (ابتداي مهرماه) تاكنون حجم بارش‌هاي كشور به ۴۹ ميليمتر رسيد و در هفته گذشته حدود ۱۳ ميليمتر بارندگي در كشور ثبت شد.
رئیس مرکز ملی تحقیقات شوری در گفتگو با ایانا:

تولید محصولات کشاورزی با استفاده از آب‌های شور افزایش می‌یابد

وجود حجم قابل توجهی از آب‌های سطحی و زیرزمینی شور، زهاب‌های کشاورزی و منابع عظیم آب در نوار ساحلی کشور را می‌توان به‌عنوان فرصتی در راستای افزایش تولید به‌کار برد.
نماینده مؤسسه تحقیقات خاک و آب در کمیته فناوری نانوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:

کمیته فناوری نانو در جهاد کشاورزی؛ کمیته‌ای مشورتی است، نه اجرایی

کمیته فناوری نانوی وزارت جهاد کشاورزی زمانی می‌تواند تأثیرگذار باشد که از حالت مشورتی و پیشنهادی خارج شده و قابلیت اجرایی داشته باشد.
نماینده قنات و عضو شورای روستای احمدآباد ابرکوه:

قنات یزد از بی‌اعتنایی مسئولان محلی جان داد/ مرگ قنات شاه‌آباد، مساوی نابودی روستا و مهاجرت

در حالی که قنات شاه‌آباد در منطقه ابرکوه به‌علت ریزش و نیاز به لایروبی از کار افتاده شده و کشاورزان قادر به ادامه فعالیت کشاورزی خود نیستند، مسئولان محلی و جهاد کشاورزی یزد هیچ اقدامی برای نجات قنات و جلوگیری از مهاجرت روستاییان نمی‌کنند.

نگوييم بحران خشكسالي، بگوييم فرصت خشكسالي /كشاورزي بايد صنعتي شود، نه تعطيل

مشكلات موجود در زمينه آب در ايران، ‌نشان داده مديريت منابع آب ايران، نتوانسته در سال‌هاي متمادي، ‌درست عمل كند، ‌مديريتي جامع كه بايد با درنظر گرفتن همه عناصر موجود، ‌مسائل را حل مي‌كرد تا اكنون در برهه‌اي از زمان، ‌كه خشكي بر بارش پيشي گرفته، به ناگهان متوجه كم‌آبي و حتي بي‌آبي نشود و دست و پا گم كرده، ‌سراغ راهكارهايي نرود كه شايد در شرايط كنوني، ‌به ناچار بايد آنها را پذيرفت. شايد اگر در زماني كه بايد، زنگ خطر زده مي‌شد و مسوولان به فكر جلوگيري از مصرف نادرست آب در زمينه‌هاي مختلف مي‌افتادند، به جايي نمي‌رسيديم كه انتقال آب از حوضه آبي با شرايط متفاوت به حوضه‌اي ديگر، ‌بشود تنها راهكار براي نجات از مرگ حتمي‌اش، انتقال آبي كه به بهاي از دست رفتن و تخريب بخش ديگري از محيط زيست رخ مي‌دهد. در نظر گرفتن عوامل انساني در اين زمينه، ‌مهم‌تر از انداختن تقصير بر گردن عوامل اقليمي و آب و هوايي است. انسان‌هايي كه بدون انديشه فردا، ‌از منابع انرژي استفاده مي‌كنند و وقتي بوي خشكي به مشام‌شان مي‌رسد، هول مي‌كنند و مي‌خواهند همه توان‌شان را به كار گيرند تا برگردند به سال‌ها و روزهايي كه آبادي‌ها آب داشت و دغدغه بي‌آبي، خنده‌دار‌ترين دغدغه مردم بود. مديريت منابع آب با در نظر گرفتن و تلفيق عوامل انساني و اجتماعي، ‌شيوه‌اي‌ است نوين در مديريت آب. شايد خيلي هم جديد نباشد اما هنوز در كشور ما كه عبارت «بحران آب» عنوان جاافتاده‌اي است، به كار نيامده و كسي ضرورت استفاده و به‌كارگيري آن را نفهميده است. كاوه مدني، متخصص مديريت آب و محيط زيست است در مركز سياست‌هاي محيط دانشگاه امپريال كالج لندن. او اخيرا عنوان دانشمند جوان در زمينه علوم زمين را از اتحاديه اروپايي علوم زمين از آن خود كرده است. در گفت‌وگويي كه با «اعتماد» داشته، از يافته‌هايي سخن گفته كه بر لزوم تلفيق علوم انساني، اجتماعي، اقتصادي و آبي تاكيد دارد. او معتقد است مديريت منابع آب ايران، مشكلات ريشه‌اي دارد و تا زماني كه نظام و ساختار فكري در اين خصوص تغيير نكند، مشكلات آب ايران همچنان ادامه‌دار خواهند بود.

برگزاری دوره آموزشی کشاورزی فرا سرزمینی/ فروش یا اجاره 70 میلیون هکتار زمین کشاورزی در جهان

دوره آموزشی کشاورزی فراسرزمینی صبح امروز در سالن نعمتی جم وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

توصیه های اداره هواشناسی کشاورزی به کشاورزان سراسر کشور تا پایان هفته + تفکیک حوزه ها

داره هواشناسی کشاورزی توصیه‌هایی را برای روزهای 25 تا 30 آبان ماه جاری به کشاورزان ارائه کرد.