کد خبر: ۳۹۳۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵- ۱۳:۳۷
در حاشیه نخستین همایش توانمندی‌های مراکز کشت بافت عنوان شد:
با ورود ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه‌های ذی ربط قاچاق میوه به‌طور محسوسی کنترل شده و میوه‌های ممنوعه کمتر در بازار دیده می‌شوند.


با ورود ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه‌های ذی ربط قاچاق میوه به‌طور محسوسی کنترل شده و میوه‌های ممنوعه کمتر در بازار دیده می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایانا، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی امروز در حاشیه نخستین همایش توانمندی‌های مراکز کشت بافت در جمع خبرنگاران با تأیید فرآیند مخرب بازگشت دوباره میوه‌های قاچاق به بازار، گفت: کنترل مطلق قاچاق امکان‌پذیر نیست، اما امید است سازمان مرکزی میادین میوه و تره‌بار در این زمینه ورود کند و مانع از توزیع آنها در غرفه‌های میادین شود.

محمدعلی طهماسبی با تقدیر از عملکرد رسانه‌ها در کاهش عرضه میوه‌های قاچاق، افزود: اخیراً 150 تن موز با هوشیاری گمرک در مرز بازرگان از قاچاقچیان توقیف شد که نتیجه ایجاد آگاهی و اطلاع‌رسانی به دستگاه‌های ذی‌ربط است.

وی با رد ادعای مطرح شده درباره رهاسازی سیب‌های صادراتی در بیابان به دلیل نتایج منفی سیاست بازار در ازای بازار، بیان کرد: امکان ندارد بخش خصوصی با هزینه بالایی که در قبال سردخانه و سورتینگ پرداخت می‌کند، محصول را در اطراف بیابان رها کند.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که در روش کشت بافت گیاهی چقدر امکان تولید محصولات تراریخته وجود دارد، عنوان کرد:‌ در کشور حد و مرزهای روش‌های مختلف کشت ازجمله ارگانیک، تراریخته و سنتی در پروتکل ایمنی‌زیستی مشخص است که شامل تولید و کشت محصولات تراریخته نیز می‌شود.

طهماسبی ادامه داد: در جهان بیش از 180 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت تراریخته رفته است، هر کشوری بر اساس سیاست‌های تعیین شده آن کشور یا این محصولات را تولید انبوه می‌کند یا تولید آنها ممنوع کرده یا مانند کشور ما امکان تولید فقط در قالب پروتکل ایمنی زیستی وجود دارد.

وی درباره آخرین وضعیت خرید و ذخیره‌سازی پرتقال شب عید، یادآور شد: پرتقال شب عید کشور از منطقه شمالی و جنوبی کشور تأمین می‌شود و با توجه به تولید بالا در کشور در این باره مشکلی نخواهیم داشت.

طهماسبی در پایان با اعلام اینکه سرمازدگی تنها به همان ۳۰ درصد تولید پرتقال شمال کشور خسارت وارد کرده است، اظهار داشت: البته امسال تولید مرکبات شمال کشور بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشت و دولت ۱۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی برای صادرات مازاد این محصولات اختصاص داد./

G-951022-03

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: