کد خبر: ۳۹۳۵۳
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵- ۱۴:۲۴
رئیس انجمن کشت سلول و بافت گیاهی ایران در حاشیه نخستین همایش توانمندی‌های مراکز کشت بافت:
سالانه 50 میلیون اصل نهال از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود که اگر ارزش هرکدام را دو یورو در نظر گرفته شود حدود 100 میلیون یورو ارز از کشور خارج می‌شود که این رقم فقط مربوط به گیاهان زینتی بدون احتساب گیاهان میوه و سایر موارد است.


سالانه 50 میلیون اصل نهال از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود که اگر ارزش هرکدام را دو یورو در نظر گرفته شود حدود 100 میلیون یورو ارز از کشور خارج می‌شود که این رقم فقط مربوط به گیاهان زینتی بدون احتساب گیاهان میوه و سایر موارد است.

به گزارش خبرنگار ایانا، رئیس انجمن کشت سلول و بافت گیاهی ایران امروز در حاشیه نخستین همایش توانمندی‌های مراکز کشت بافت، گفت: در حال حاضر 67 شرکت داخلی در زمینه کشت بافت گیاهی فعالیت دارند که بیش از 40 میلیون پایه در سال به روش کشت بافت تولید می‌کنند.

ایرج رستگار با بیان اینکه برای رسیدن به توسعه کشاورزی، راهکاری جز استفاده از کشت بافت وجود ندارد، افزود: تا چند سال پیش پایه میوه‌های هسته‌دار و دانه‌ای به کشور وارد می‌شد، اما به همت مهندسان کشت بافت گیاهی، نه‌تنها واردات این نهاده‌ها قطع شده بلکه اکنون به کشورهای آسیای میانه، عراق، افغانستان و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس صادرات هم داریم و محصولات حاصل از کشت بافت در سبد صادراتی کشور قرار گرفته است.

وی یکی از مهم‌ترین مزایای کشت بافت را تولید انبوه گیاه از یک پایه برشمرد و بیان کرد: بسیاری از پایه‌های گیاهانی که از اروپا وارد ایران می‌شوند، آلوده بوده و تولیدکننده بعد از مدتی برای پاک‌سازی گلخانه مجبور به آتش زدن آنها است این در حالی که محصولی که در داخل تولید می‌شود کاملاً سالم‌سازی می‌شود.

رئیس انجمن کشت سلول و بافت گیاهی ایران با اشاره به بحران کم‌آبی در کشور ادامه داد: تأثیر کم‌آبی در کشت پسته به‌عنوان محصول استراتژیک در منطقه رفسنجان و کرمان باعث شده است باغ‌های پسته به منطقه ساوه انتقال یابند. ما برای حل این مشکل نوعی پایه پسته مقاوم به کم‌آبی و شوری تولید کرده‌ایم همچنین قرارداد مشترکی با پژوهشکده پسته به امضاء رسانده‌ایم تا باغداران بتوانند از این پایه‌های مناسب به کم‌آبی و شوری خاک استفاده کنند.

رستگار با اشاره به نمونه‌های دیگر فعالیت این مراکز، عنوان کرد: همچنین اکنون پایه گل‌های سنتی همچون رز، ارکیده، آنتاریوم و ژرور در داخل در حد گسترده‌ای در مراکز کشت بافت کشور تولید می‌شود.

وی در پایان تأکید کرد: مشکل ما در کشور فقر اطلاعاتی است، به همین دلیل با وجود تولید بسیاری از پایه محصولات به روش کشت بافت، برخی نیاز خود را از طریق واردات تأمین می‌کنند./

G-951022-05

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: