کد خبر: ۴۲۰۲۴
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵- ۱۱:۳۸
دانشمندان پراکندگی انگل‌ها توسط پرندگان مهاجر را در آمریکا بررسی کردند
یک مطالعه بین‌المللی به بررسی انتقال میکروارگانیسم‌های که باعث مالاریا و سایر بیماری‌ها از گونه‌های مهاجر به پرندگان ساکن می‌شود، پرداخته است. مطالعه پیشگام در تجزیه و تحلیل از انگل مالاریا در نمونه‌های خون 24 هزار پرنده مهاجر و ساکن در 32 کشور در سراسر قاره آمریکا انجام شده است.

یک مطالعه بین‌المللی به بررسی انتقال میکروارگانیسم‌های که باعث مالاریا و سایر بیماری‌ها از گونه‌های مهاجر به پرندگان ساکن می‌شود، پرداخته است. مطالعه پیشگام در تجزیه و تحلیل از انگل مالاریا در نمونه‌های خون 24 هزار پرنده مهاجر و ساکن در 32 کشور در سراسر قاره آمریکا انجام شده است.

به گزارش ایانا از ساینس دیلی، بررسی و درک چگونگی پراکندگی میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا، نگرانی دائمی برای مسئولین بهداشت و بیماری‌های واگیردار در سراسر جهان است. با توجه به امکان شیوع بیماری‌های در حال ظهور در بین انسان و حیوانات خانگی و دام‌ها، احساس خطر مشهود است. انتقال مرزی عوامل بیماری می‌تواند نه تنها از طریق جابجایی انسان بلکه از طریق حرکت حیات وحش نیز رخ دهد. در میان مظنونان این انتشار بیماری، پرندگان مهاجر با حمل انگل‌ها در مسافت‌های طولانی‌تر بیشتر در مظان اتهام هستند. اما دانسته‌ها درباره چگونگی انتقال انگل‌ها توسط دسته پرندگان مهاجر در زمستان و یا در سایت‌های پرورشی کم است.

در بررسی اولیه برای تحلیل وضعیت انگل مالاریا، نمونه‌های خون بیش از 24 هزار پرنده مهاجر و ساکن در 23 کشور در سراسر آمریکا گرفته شد.

پژوهشگر زیست شناس موسسه محیط زیست سائوپائولو، ماریا سونسون-کوئیلو در باره این مطالعه می‌گوید: این بزرگترین مطالعه در تحلیل انگل مالاریا بر روی انگل پرندگان مهاجر در آمریکا است. صدها گونه پرنده محدوده زمستانه خود در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری را برای گذراندن تابستان در عرض‌های جغرافیایی بالاتر ترک می‌کنند. این زیست شناس توضیح می‌دهد که این حرکت و جابه‌جایی پرندگان می‌تواند عامل گسترش و پراکندگی انگل مالاریا در مسیر مهاجرت شود.

دانستن این موضوع که چگونه جمعیت‌ها در معرض عوامل بیماری‌زا در مناطق وسیع جغرافیایی قرار دارند، برای درک بهتر بیماری واگیردار این انگل‌ها، الگوهای محلی بیماری واگیردار و ارزیابی مقاومت میزبان، ضروری است.

در تحقیقی که در سال 2007 منتشر شده بود، پراکنش جغرافیایی منشا 259 انگل در پرندگان آفریقا و اروپا بررسی شد و 31 نوع انگل شناسایی شد که می‌توانست از طریق پرندگان مهاجر به پرندگان ساکن منتقل شود. سونسون-کوئیلو عنوان می‌کند که هدف از مطالعه ما انجام همان نوع پژوهش بود، ولی در دنیای جدیدتری از پرندگان این مسئله پیگیری شد.

نمونه‌های خون گرفته شده از پرندگان مهاجر و ساکن از مناطق مختلفی در قاره آمریکا جمع‌آوری شدند. این نمونه‌ها از پرندگان در جنوب آمریکا مانند منطقه آمازون، ونزوئلا، برزیل، از 9 ایالت از ایالات متحده امریکا و جزایر کارائیب و همچنین مکزیک در آمریکای مرکزی جمع‌آوری شدند.

در تجزیه و تحلیل نمونه‌های خون 24 هزار پرنده در این مطالعه نتایج قابل توجهی به‌دست آمد. حدود چهار هزار و 700 نمونه عفونت شناسایی شد که معرفی کننده 79 انگل مالاریای مرغی از دو نوع پلاسمودیوم و هموپروتئوس بود. انگل مالاریای مرغی از نوع پلاسمودیوم، در همه قاره‌ها به جز قطب جنوب انتقال یافته است. پژوهشگر زیست شناس این مطالعه می‌گوید: نسبت خانوادگی پرندگان و حتی نوع جنسیت آنها بین پرندگان مهاجر و ساکن در آمریکا احتمال افزایش انتقال انگل بین مهاجر و میزبان ساکن را افزایش می‌دهد./


ترجمه: شهره صدری‌خانلو

L-951228-02

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار