کد خبر: ۴۲۰۳۵
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵- ۱۶:۲۱
مشاور معاون ترویج کشاورزي خبر داد:
مشاور معاون ترویج کشاورزي گفت: برنامه اصلی معاونت براي استفاده از تلفن همراه ساخت اپلیکیشن ها و یا برنامه هاي کاربردي در قالب نرم افزارهاي ساده به زبان فارسی به همراه کلیپ آرت هاي تصویري یا همان اشکال ساده براي شناسه متن هاي نوشتاري است که بهره برداران در تمام سطوح تحصیلی بتوانند به سادگی از این اپلیکیشن ها استفاده کنند.

مشاور معاون ترویج کشاورزي از ساخت 100 اپلیکیشن براي استفاده از تلفن همراه در اجرای برنامه های ترویجی در سال آینده خبر داد.

به گزارش ایانا از روابط عمومي معاونت ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي، سرافرازي با بیان این مطلب گفت: ما در کنار مجموعه هایی نظیر انواع رسانه هاي نوشتاري که همواره از آنها برای انتقال دانش به بهره بردار استفاده می کنیم، امکانات بالقوه دیگري نظیر تلفن همراه داریم.

وی افزود: ضریب نفوذ تلفن همراه در روستاها بالاست و به همین دلیل یکی از جدیدترین ابزارهایی که درحال استفاده از آن هستیم، تلفن همراه است. هرچند دنیا خیلی زودتر سراغ آن رفته است. براي انتقال دانش به بهره بردار آمارهایی که وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات می دهد حاکی از ضریب نفوذ بالاي 80 تا 90 درصد تلفن همراه در روستاهاي کشور است. طبیعتاً تلفن همراه وسیله بسیار مناسبی به شمار می رود که ما بتوانیم به ساده ترین شکل و سریع ترین زمان ممکن جدیدترین یافته ها و دانش روز کشاورزي را در اختیار مروجان و کشاورزان قرار دهیم.

مشاور معاونت ترویج کشاورزي در عین حال یادآور شد: تنها مشکل موجود دسترسی به اینترنت در روستاهاست که حسب برنامه اي که وزارت جهاد کشاورزي دارد، قرار شده در قالب برنامه توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات بخش وسیعی از روستاهاي کشور مجهز به اینترنت شوند. این کار ما را خیلی آسان می کند. برنامه اصلی معاونت براي استفاده از تلفن همراه ساخت اپلیکیشن ها و یا برنامه هاي کاربردي در قالب نرم افزارهاي ساده به زبان فارسی به همراه کلیپ آرت هاي تصویري یا همان اشکال ساده براي شناسه متن هاي نوشتاري است که بهره برداران در تمام سطوح تحصیلی بتوانند به سادگی از این اپلیکیشن ها استفاده کنند.

سرافرازی گفت: امیدواریم که تا سال آینده بتوانیم حدود 100 اپلیکیشن را در راستاي اولویت هاي وزارت جهاد کشاورزي تولید کنیم.

وی خاطرنشان ساخت: در کنار این حرکت، تالار ترویج دانش و فنون کشاورزي براي نخستین بار راه اندازي شد که در حال حاضر حدود دو هزار اثر ترویجی به ساده ترین زبان با کیفیت مناسب در اختیار مروجان و کشاورزان به صورت رایگان قرار دارد و با مراجعه به سایت می توانند به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشند. در عین حال ما براي تمام مراکز جهاد کشاورزي دهستان از رسانه هاي نوشتاري و مکتوب هم در نسخ مورد نیاز طراحی، تهیه و چاپ و توزیع کرده ایم.

مشاور معاونت ترویج کشاورزي با بیان اینکه در شرایط فعلی وزارت جهاد کشاورزي در تمامی سطوح به موضوع ترویج به خصوص در سطح مدیران کلان توجه ویژه اي نشان می دهد، افزود: مدیران و مسئولان معاونت ترویج با سفر به مراکز جهاد کشاورزي دهستان ها اطلاعات لازم در خصوص نظام نوین ترویج و نقش شبکه مدیریت دانش را به طور مبسوط در اختیار مروجان و بسیاري از بهره برداران قرار داده اند. امروزه انگیزه خاصی بین مروجان و بهره برداران در سطح کلی ایجاد شده و همه توجه ها به این سمت جلب شده و این کمک می کند که با توجه به اهداف مد نظر ترویج که همان انتقال دانش پنهان و آشکار به بهره بردار است بتوانیم اهداف مدنظر را عملی کنیم. 
سرافرازي در پایان گفت: قطعاً اگر همکاري بهره برداران و پذیرش و باور آنان نباشد، هردو طرف متضرر خواهیم شد، هزینه بیشتري می پردازیم و عایدي کمتري خواهیم داشت. بهره بردار ما امروز می داند که کشاورزي پایدار در دنیا، کشاورزي مبتنی بر دانایی و دانش روز است و امروز ما راحت تر از گذشته با بهره بردار در زمینه انتقال دانش در ارتباط هستیم. بدیهی است با این روند خیلی زود به نتیجه می رسیم. سال آینده رشد قابل توجهی از لحاظ جایگاه ترویج در برنامه انتقال دانش به بهره بردار خواهیم داشت.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار