کد خبر: ۴۳۷۸۸
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶- ۲۰:۳۵
«اسماعیل اسفندیاری پور» مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی دولت یازدهم، «محمدرضا اسکندری» وزیر جهادکشاورزی دولت نهم را به مناظره برنامه های تولید گندم دعوت کرد.


  «اسماعیل اسفندیارپور» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در توضیح گزارش عملکرد دولت یازدهم در بخش تولید و خرید گندم گفت: وزارت جهادکشاورزی نسبت به تهیه و تنظیم برنامه جامع طرح افزایش ضریب خوداتکایی گندم با لحاظ سایر پارامترهای فنی از سال زراعی 93-1392 تا افق ایران 1404 برای مدت 10 سال اقدام و آن را از شروع بکار دولت یازدهم به مرحله اجرا گذاشته که با روند رشد تولید و خرید گندم مازاد برمصرف در سه سال اخیر نتایج بسیار درخشانی داشته است.
وی اظهارداشت: افزایش تولید گندم در سه سال اخیر دولت تدبیر وامید با اتخاذ سیاست گذاری مناسب عالمانه با بهره گیری از تمامی طرح های پیشین و و با رویکرد افزایش بهره وری ، کاهش سطح کاشت و تهیه نهاده های موثر تولید از نظر کمی و کیفی شامل انواع ماشین آلات و ادوات ارتقای درجه مکانیزاسیون، توسعه استفاده از بذر اصلاح شده از 290 هزارتن سال 1392 به 472 هزارتن سال 1395 معادل 62 درصد رشد، سموم کیفی و مناسب دفع آفات کشاورزی، قیمت گذاری مناسب و پرداخت کامل وجوه گندم تولید به میزان 147 میلیارد ریال (14 میلیارد و 700 هزارتومان) در حمایت از تولید گندم گام های موثری برداشته است.
اسفندیارپور تصریح کرد: در 3 ساله منتهی به سال 1395، روند عملکرد در هکتار تولید و خرید گندم موجب بهبود رشد تولید و خرید این محصول شده است.
وی افزود: با اتخاذ سیاست های مناسب تولید و با انتقال تکنولوژی روز، افزایش بهره وری تولید با همت و مشارکت کشاورزان گندمکار کشور، تولید 14 میلیون 500 هزارتن در سال 95 رقم خورد. بدین ترتیب نیاز کامل گندم کشور در داخل تولید می شود و بخشی از گندم مازاد بر مصرف خود را آماده صادرات کرده است.
اسفندیارپور اظهارکرد: در این ایام که در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری هستیم، عده ای ممکن است از جهت کم اطلاعی و یا اغراض سیاسی این افتخار بین المللی ملی حاصل شده از زحمات طاقت فرسای سه میلیون و 500 هزار نفر گندمکار کشور که در شرایط سخت و خشن محیطی و در محدودیت ها به امر تولید پرداخته اند، نادیده گرفته و ناشکری کنند.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: