کد خبر: ۴۵۱۵۹
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶- ۱۳:۱۹
معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفت‌وگو با ایانا خبر داد:
تا صبح امروز شرکت بازرگانی دولتی ایران چهار میلیون و 20 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری کرده که از این میزان 210 هزار تن آن گندم دروم بوده است.

تا صبح امروز شرکت بازرگانی دولتی ایران چهار میلیون و 20 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری کرده که از این میزان 210 هزار تن آن گندم دروم بوده است.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه تقریباً به نیمه راه برداشت و خرید تضمینی گندم رسیده‌ایم، پیش‌بینی می‌شود میزان گندم تحویلی کشاورزان به حدود 11 میلیون تن برسد که چهارهزار تن آن گندم دورم خواهد بود.

حسن عباسی‌معروفان افزود: این میزان به معنی کل گندم تولیدی در کشور نیست و با احتساب گندمی که کشاورزان برای نیاز خود نگهداری می‌کنند می‌توان میزان تولید گندم کشور را 13 میلیون تن در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه تمام مطالبات گندمکارانی که تا ابتدای خردادماه گندم خود را تحویل داده و ثبت سامانه کرده‌اند پرداخت شده است، بیان کرد: میزان مطالبات گندمکاران تا صبح امروز پنج‌هزار و 200 میلیارد تومان است که از این میزان چهارهزار میلیارد تومان آن در سامانه بانک کشاورزی ثبت و حدود 60 درصد آن پرداخت شده است.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: تمام مطالبات گندمکارانی که تا ابتدای خرداد محصول خود را تحویل و ثبت سامانه کرده‌اند پرداخت شده است و پرداخت‌ها ادامه دارد.

عباسی‌معروفان درباره مصوبه اخیر هیأت وزیران و اجازه خرید گندم به کارخانه‌های آردسازی، عنوان کرد: با این مصوبه کارخانه‌ها اجازه خرید گندم داخلی را پیدا کرده‌اند، اما مکلف به این کار نیستند به این معنی که در صورت تمایل می‌توانند با همکاری شرکت بازرگانی به خرید گندم با قیمت توافقی ورود پیدا کنند.

وی در واکنش به ادعای برخی کارشناسان مبنی بر کاهش دوسوم بار مالی خرید تضمینی برای دولت با ورود کارخانه‌های آردسازی، یادآور شد: با در نظر گرفتن ظرفیت کارخانه‌های آردسازی، این کارخانه‌ها تنها قادرند 30 درصد بار مالی خرید گندم را بر عهده بگیرند، آن هم در صورتی که از نقدینگی کافی برخوردار باشند.

عباسی‌معروفان در پایان با اشاره به سه‌هزار میلیارد تومان اعتبار مصوبه هیأت دولت برای کمک به خرید تضمینی گندم، تأکید کرد: این اعتبار به شکل تسهیلات برای خرید گندم داخلی در اختیار شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران و خریداران بخش‌های خصوصی و تعاونی قرار خواهد گرفت./

G-960328-02

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار