کد خبر: ۴۷۲۸۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶- ۱۰:۴۰
رئیس سازمان شیلات ایران در بازدید یکی از کارخانه‌های فرآوری آبزیان عنوان کرد:
با اجرای برجام و تعامل بیشتر ایران با کشورهای جهان، امکان تجهیز کارخانه‌های داخلی برای فرآوری محصولات کشاورزی به‌ویژه حوزه شیلات فراهم شده است.

با اجرای برجام و تعامل بیشتر ایران با کشورهای جهان، امکان تجهیز کارخانه‌های داخلی برای فرآوری محصولات کشاورزی به‌ویژه حوزه شیلات فراهم شده است.

به گزارش خبرنگار ایانا، رئیس سازمان شیلات ایران امروز در بازدید یکی از کارخانه‌های فرآوری آبزیان (شارین و مارین) گفت: امسال طبق هدف‌گذاری‌ها پیش‌بینی می‌شود که تا 30 هزار تن ماهی قزل‌آلا از ایران به کشورهای مختلف صادر شود.

حسن صالحی با اشاره به اینکه حدود 160 هزار تن قزل‌آلا در کشور تولید می‌شود، افزود: در سال‌های گذشته به‌دلیل محدودیت‌هایی که در تجارت برای ایران وجود داشت، صادرات این محصول به کمتر از دوهزار تن در سال می‌رسید، اما در سال 95 با برکت برجام و ورود تکنولوژی‌های جدید به ایران حدود 10 هزار تن ماهی قزل‌آلا صادر شد.

به گفته وی، اگرچه روسیه به تلافی تحریم‌های آمریکا و اروپا، واردات محصولات کشاورزی از اتحادیه اروپا را قطع کرد، اما هنوز ایران نتوانسته به‌درستی از ظرفیت بالای بازار کشور استفاده کند. زیرا در بسیاری از زمینه‌ها به‌ویژه صنایع تبدیلی و فرآوری زیرساخت‌های لازم فراهم نیست.

صالحی عنوان کرد: این در حالی است که امروز روسیه سالانه 100 هزار تن تقاضا برای محصولات شیلاتی دارد. یکی از این محصولات میگو بود که باید به‌صورت فرآوری و پیش‌پخت صادر می‌شد، اما ما تنها در سال گذشته تنوانستیم در سطح دو کانتینر و به عبارتی 40 تن از میگوی مورد نیاز روسیه را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته 1.1 میلیون تن محصولات شیلاتی در کشور تولید شد، ادامه داد: از این میزان، 54 درصد مربوط به صید از آب‌های شمالی و جنوبی بود که بیش از نیمی از آنها سهم دریای عمان و اقیانوس هند است؛ بنابراین جایگاه شیلات ایران در آب‌های بین‌المللی بسیار قابل توجه به‌نظر می‌رسد.

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید

رئیس سازمان شیلات ایران بیان کرد: در سال 95 در مجموع 110 هزار تن محصولات شیلاتی به کشورهای مختلف صادر شد که 412 میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشت.

صالحی اشتغال مستقیم در صنعت شیلات کشور را 220 هزار نفر دانست و یادآور شد: امروز بیش از 400 مرکز فرآوری در بخش‌های مختلف شیلات مانند تولید پودر ماهی، کنسروسازی، سردخانه، بسته‌بندی و... فعالیت دارند. کارخانه‌ای که امروز خط تولید پیش‌پخت میگو را برای نخستین‌بار در کشور راه‌اندازی کرده، می‌تواند تا سه‌هزار تن در سال نیاز کشور روسیه را فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه مصرف سرانه داخلی ایران 10.6 کیلوگرم است، تأکید کرد: این در حالی است که مصرف جهانی بیش از 20 کیلوگرم برآورد شده و باید با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته و تولید محصولات متنوع شیلاتی به مدد کارخانه‌های فرآوری و همچنین برگزاری جشنواره‌های غذا، این مصرف را ارتقاء داد.

به گفته صالحی، استان البرز یکی از استان‌های پیشگام در صنایع کشاورزی بوده و از 22 مرکز فرآوری آبزیان در کل کشور که می‌توانند به روسیه صادرات داشته باشند، دو واحد آنها در این استان مستقر است.

به گزارش ایانا، تاکنون 247 فقره صنایع تبدیلی کشاورزی در البرز صادر شده که سرمایه‌گذاری 690 میلیارد تومانی در این زمینه اشتغال شش‌هزار و 253 نفر را فراهم کرده است. این استان سالانه 650 هزار تن مواد خام تولید شده در بخش کشاورزی را فرآوری و به بازار عرضه می‌کند./

V-960521-03

عکس‌ها: علیرضا کیهان‌پور

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: