کد خبر: ۴۹۴۶۶
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۶- ۱۴:۱۸
رئیس سازمان چای کشور به ایانا خبر داد:
آخرین مهلت برداشت برگ سبز چای تا پنجم آبان ماه برای چایکاران تمدید شد و این فرصت به هیچ وجه قابل تمدید نیست، همچنین تاکنون 65 درصد مطالبات چایکاران پرداخت و بیش از 107 هزار تن برگ سبز چای تا پایان مهرماه از چایکاران خریداری شده است.آخرین مهلت برداشت برگ سبز چای تا پنجم آبان ماه برای چایکاران تمدید شد و این فرصت به هیچ وجه قابل تمدید نیست، همچنین تاکنون 65 درصد مطالبات چایکاران پرداخت و بیش از 107 هزار تن برگ سبز چای تا پایان مهرماه از چایکاران خریداری شده است.

محمد ولی روزبهان رئیس سازمان چای کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با بیان این مطلب افزود: با توجه به شرایط جوی مناسب در پایان دوره بهره برداری، بخشی از چایکاران موفق به برداشت چای و تحویل آن به کارخانجات فرآوری چای نشدند، بنابراین به منظور بهره مند شدن چایکاران از شرایط بهتر، فرصت ویژه ای برای تولیدکنندگان این بخش در نظر گرفته شد.

 وی با اشاره به اینکه آخرین مهلت برداشت برگ سبز چای طبق روش رایج هر سال تا 30 مهرماه است، تصریح کرد: زمان برداشت برگ سبز چای برای چایکاران تا پنجم آبان ماه تمدید شد و این فرصت به هیچ وجه قابل تمدید نیست، بنابراین چایکاران می توانند برگ سبز برداشت شده را در زمان فوق به کارخانه های فعال در منطقه تحویل دهند.

روزبهان با اشاره به اینکه حدود 40 کارخانه برای دریافت چای تا تاریخ فوق فعال خواهد بود، عنوان کرد: ظرفیت کارخانه های فرآوری چای کشور حدود 3 هزار و 900 تن است که در برخی روزهای ماه اردیبهشت 3 هزار و 500 تن برگ چای برداشت، خریداری و به کارخانجات تحویل داده شد، بنابراین با پیش بینی برداشت 500 تا 700 تنی برگ سبز چای در روزهای آینده، نیاز به فعالیت تمام یکصد و 51 کارخانه فرآوری چای نیست.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه تاکنون 107 هزار و 500 تن برگ سبز چای به ارزش 201 میلیارد تومان از چایکاران استان های گیلان و مازندران خریداری شده، بیان کرد: از این میزان چای خریداری شده 73 درصد چای درجه یک و مابقی چای درجه دو بوده و حدود 23 هزارتن چای خشک تاکنون استحصال شده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 129 میلیارد تومان معادل 65 درصد برگ سبز خریداری شده از چایکاران پرداخت شده، تصریح کرد: مابقی مطالبات چایکاران به زودی با وصول سهم کارخانجات و سهم دولت پرداخت می شود.

روزبهان از کاهش 23 درصدی میزان برداشت برگ سبز چای در سال جاری خبر داد و افزود: به دلیل بارش استثنائی نزولات طی سال 95، میزان برداشت برگ سبز چای به 139 هزار تن رسیده بود، اما در سال جاری میزان برداشت حدود 110 هزار تن پیش بینی می شود.

 رئیس سازمان چای کشور در ادامه اضافه کرد: برداشت برگ سبز چای در سال 93 حدود 65 هزار تن و در سال 94 حدود 87 هزار تن بوده که در سال جاری میزان برداشت نسبت به سال 94، 18 درصد رشد داشته است.

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: